INFORMACJE DLA STUDENTA

Repozytoria służą do przekazywania prowadzącym kodów źródłowych programów i innych ręcznie utworzonych plików (jak n.p. sprawozdania), stanowiących rozwiązania zadań.

Ustawianie hasła dostępu

W celu uzyskania możliwości ustawiania hasła dostępu do repozytorium, student musi wysłać ze swojego oficjalnego konta studenckiego swój klucz publiczny zgodnie z instrukcjami podanymi TUTAJ. (Umożliwi to również dostęp do innych serwisów tworzonych na potrzeby kursów.)

Ustawianie własnego hasła dostępu można wykonać przez VPN lub z sieci na PWR, poleceniem:

ssh -i klucz_prywatny -p 59002 auth@156.17.7.16
gdzie 'klucz_prywatny' był wygenerowany w parze z dostarczonym kluczem publicznym ssh i zwykle ma postać: '~/.ssh/id_rsa'.

Nie wolno ujawniać swojego hasła innym osobom.

Adres URL

Repozytorium ma adres URL postaci https://repo.cs.pwr.edu.pl/${id}-${numer_indeksu} . Do takiego repozytorium dostęp mają:

  1. student o numerze indeksu ${numer_indeksu} oraz
  2. prowadzący o identyfikatorze ${id}.
Na przykład prowadzący o identyfikatorze mk1 i student o numerze indeksu 000000 mają repozytorium o adresie: https://repo.cs.pwr.edu.pl/mk1-000000

Ten adres może też służyć do oglądania zawartości repozytorium przez przeglądarkę internetową. Należy podać ${nr_indeksu} jako nazwę użytkownika oraz swoje hasło do repozytorium.

Student ma dostęp przez przeglądarkę internetową do swojej kolekcji repozytoriów dla poszczególnych prowadzących. Np. student o indeksie 000000 ma

Ostrzeżenia

Krótka instrukcja dla początkujących:

  1. Zainstalować sobie pakiet o nazwie subversion, który zawiera polecenie svn (klient svn-a)
  2. Po ustawieniu hasła "$haslo" student powinien utworzyć sobie kopię roboczą swojego (początkowo pustego repozytorium) jako użytkownik o nazwie "${nr_indeksu}" poleceniem:
    $ svn checkout https://repo.cs.pwr.edu.pl/${id}-${nr_indeksu} --username $nr_indeksu --password $haslo
    Polecenie to utworzy w bieżącym katalogu katalog o nazwie "${nr_indeksu}", zawierający kopię roboczą repozytorium. (Kopie robocze można rozpoznać po tym, że zawierają ukryty podkatalog .svn )
  3. W kopii roboczej można tworzyć podkatalogi i umieszczać własne pliki z kodami źródłowymi programów. Pliki, które mają być przesyłane do repozytorium należy najpierw dodać lokalnie w kopii roboczej poleceniem:
    $ svn add ...
    (UWAGA: DO REPOZYTORIUM DODAJEMY TYLKO KODY ŹRÓDŁOWE I NIEAUTOMATYCZNIE UTWORZONE - NIE DODAWAĆ SKOMPILOWANYCH BINARNYCH PLIKÓW)
    Polecenie:
    $ svn status
    wyświetla stan kopii roboczej względem repozytorium (na przykład nowo dodane pliki są wyświetlane i oznaczone symbolem 'A', a pliki które nie podlegają wersjonowaniu są oznaczone symbolem '?').
  4. Nowo dodane pliki (oraz zmodyfikowane pliki, które już podlegają wersjonowaniu) przesyłane są do repozytorium po wykonaniu polecenia:
    $ svn commit -m ""
  5. Należy sobie przyswoić następujący cykl pracy w katalogu, który jest kopią roboczą:
    $ svn update # aktualizacja lokalnej kopii roboczej do najnowszej wersji z serwera
    $ ... # praca nad projektem, modyfikacja kodów źródłowych (nowe pliki źródłowe dodajemy przez: svn add ...)
    $ svn commit -m "..." # wysyłanie wprowadzonych zmian do repozytorium

Kompletny podręcznik SVN jest dostępny pod adresem: http://svnbook.red-bean.com/